Klucze udarowe okazują się niezwykle przydatne nie tylko w profesjonalnych warsztatach samochodowych, gdyż mogą okazać się równie przydatne w użytku domowym. Oczywiście na rynku obecnie występują różne ich rodzaje, a można wyróżnić zarówno urządzenia pneumatyczne jak i elektryczne. Klucze udarowe jednak mają znacznie więcej właściwości, a co najważniejsze potrafią usprawnić wiele procesów w warsztacie samochodowym. Tak więc co warto o kluczach udarowych wiedzieć?
Klucze udarowe- co warto wiedzieć?
Wspomniane już zostało, że klucze udarowe można podzielić na dwa rodzaje. Wyróżnia się więc:
- klucze udarowe elektryczne
- klucze udarowe pneumatyczne
Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami kluczy jest przede wszystkim sposób, w jaki są one zasilane. Klucz udarowy pneumatyczny, zawsze musi pracować wraz ze sprężarką powietrza, która z kolej spełnia rolę jego głównego źródła energii. Co ciekawe, to właśnie te modele cechują się najwyższą wydajnością, a także pokaźną mocą. Wynika to z faktu, że są one wstanie osiągnąć znacznie wyższy moment obrotowy. Klucze udarowe elektryczne to z kolei modele, które mogą być zasilane zarówno z prądu sieciowego, ale także i z wbudowanego akumulatora. Te klucze nie cechują się tak ogromną mocą jak modele pneumatyczne, jednak na ich korzyść przemawia to, że można z nich korzystać w dowolnym miejscu. Wykorzystuje się je głównie w przypadku lżejszych i mniej wymagających prac.
Klucze udarowe pneumatyczne znajdziesz w ofercie sklepu https://sklep-warsztat.pl/product-category/cp-ogolna/klucze-udarowe/
Jak to działa?
Klucze udarowe kojarzą się nieodłącznie z wyposażeniem warsztatów samochodowych, w których wykonuje się również prace wulkanizacyjne. Nie da się ukryć, że skojarzenie to jest jak najbardziej trafne, gdyż właśnie tam można wskazać jego główne zastosowania. Klucze te bowiem służą do wszelkiego przykręcania i wkręcania śrub, nawet w miejscach, które są trudnodostępne. To właśnie z ich pomocą można w kilka minut wymienić koła i wykonać naprawy w niezwykle szybkim tempie. Warto więc wiedzieć, że podstawą działania tego klucza jest jak sama jego nazwa wskazuje, udar. To właśnie on gwarantuje błyskawiczne odkręcanie śrub oraz ich dokręcanie. Trzeba w tym momencie podkreślić fakt, że klucze udarowe nie działają tak zwaną siłą nagłą. W praktyce oznacza to tyle, że głowica tego urządzenia wykonuje uderzenia w śrubę. Są one niezwykle szybkie i regularne, a w efekcie śruba zostaje poluzowana. Co więcej z wykorzystaniem kluczy udarowym można poradzić sobie nawet w przypadku zalegającej wokół śruby rdzy. Wysoki moment obrotowy sprawia, że klucz może odkręcić śruby, których my sami nie bylibyśmy wstanie nawet poruszyć. Tak więc dzięki kluczom udarowym praca związana z odkręcaniem i dokręcaniem poszczególnych elementów staje się o wiele łatwiejsza. Nie trzeba bowiem wykorzystywać już nadludzkiej siły, ani tym bardziej poświęcać dużo czasu na jedną nakrętkę. Znacznie przyspieszają one poszczególne prace i sprawiają, że staje się ona po prostu wydajniejsza.
Zastosowanie kluczy udarowych
Skoro wiemy już jak działa i czym charakteryzuje się klucz udarowy, warto również dowiedzieć się gdzie takie narzędzie może znaleźć zastosowanie. Przede wszystkim klucze te- co zostało już wspomniane- są niezbędnym wyposażeniem każdego warsztatu wulkanizacyjnego. Wykorzystuje się je głównie celem szybkiego odkręcania oraz dokręcania kół podczas ich wymiany. Niemniej jednak to nie jedyne zastosowanie klucza udarowego. Z powodzeniem wykorzystują je również warsztaty samochodowe, naprawiające znacznie cięższe urządzenia i maszyny rolnicze. W przypadku samochodów ciężarowych czy nawet i traktorów, niektóre ze śrub i nakrętek znajdują się w niezwykle trudnodostępnych miejscach, a co więcej, z racji tego, że zwykle są one mocno zabrudzone, ich manualne odkręcanie graniczy z cudem. Sprawdzają się one również w przemyśle zajmującym się konserwacją maszyn i urządzeń przemysłowych, gdyż bardzo często w ich przypadku dochodzi do zapieczenia połączeń gwintowych. Celem ich rozkręcenia wykorzystuje się właśnie klucze udarowe, które w kilka sekund potrafią takie zapieczone połączenie poluzować i odkręcić nakrętkę wraz ze śrubą. Można więc powiedzieć, że klucze te są dedykowane warsztatom samochodowym, a także tym, które regularnie naprawiają i konserwują maszyny ciężkie i przemysłowe. Niemniej jednak klucz udarowy warto posiadać również we własnym, przydomowym garażu. Z jego pomocą będziemy mogli chociażby szybko i sprawnie odkręcić około i je wymienić w nagłych sytuacjach. Co więcej cały proces zajmie nam jedynie kilka minut.