Przemysł motoryzacyjny jest dużym przedsiębiorstwem i silną gałęzią gospodarki. Warsztaty, producenci części zamiennych i narzędzi stanowią większość polskiego PKB. Mechanicy samochodów ciężarowych (tirów) są rzadkością. Mechaników samochodów ciężarowych można znaleźć w każdym mieście, na każdym kroku. Dobrzy mechanicy ciężarówek mogą być trudni do znalezienia. Dlatego marże i zarobki warsztatów mechanicznych są duże, ale i koszt wyposażenia warsztatu jest wysoki.

Samochody ciężarowe wymagają profesjonalnego sprzętu

Samochody ciężarowe stanowią wyzwanie dla każdego warsztatu mechanicznego. Mechanik zauważy różnicę w obsłudze pojazdu o masie 7 ton i pojazdu o masie 1,5 tony. Sprzęt potrzebny do obsługi samochodów ciężarowych różni się znacznie od sprzętu używanego do obsługi samochodów osobowych. Zarówno narzędzia, jak i sprzęt są zupełnie inne i droższe.

Podnośniki do samochodów ciężarowych - prawdziwe wyzwanie

W przypadku samochodów ciężarowych prawdziwym problemem są podnośniki. Podnośnik musi być w stanie unieść samochód ważący ponad 20 ton. Ze względu na trudną pozycję podnoszenia ciągnika w ciężarówkach, dostęp do wielu elementów mechanicznych ogranicza się do uchylenia kabiny kierowcy. Podwozie, zawieszenie i układ jezdny muszą być podniesione na określoną wysokość. Potrzebne są podnośniki do samochodów ciężarowych. Podnośniki te mają zazwyczaj masywną konstrukcję, są to podnośniki kolumnowe. Muszą one być bardzo wydajne. Dla podnośników ciężarowych dostępne są dodatkowe zabezpieczenia:

  • Specjalne czujniki chronią przed niewielką zmianą pozycji lub położenia siłownika;
  • Konstrukcja nośna i wzmocnione podnoszenie;
  • Stabilizatory, które zapewniają, że kolumny po zamontowaniu pozostają idealnie prostopadłe;
  • Ochrona siłowników przed uszkodzeniami, takimi jak przypadkowe uderzenia.
  • Mimo że jest droższy niż standardowe wyposażenie do serwisowania samochodów ciężarowych, pozwala konkurować na znacznie mniejszym rynku o dużym popycie.

Zainteresowanie podnośnikami do samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych

Powszechnie wiadomo, że podnośniki do samochodów osobowych i ciężarowych znajdują się w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Od wielu lat jednak baza klientów zmienia się systematycznie i z tendencją wzrostową. Należą do niej właściciele warsztatów samochodowych, firmy transportowe oraz rolnicy, którzy posiadają własne małe gospodarstwa rolne i potrzebują podnośników do wykonywania drobnych napraw swoich pojazdów lub maszyn rolniczych. Dlaczego ten trend się zmienia? Nie musimy długo szukać korzystnych argumentów dla nowych klientów, co jest drogą perspektywą czasową, nawet jeśli jest to tylko na kilkadziesiąt lat użytkowania podnośnika dla potrzeb osobistych.