W każdym warsztacie samochodowym powinien znajdować się montażownica do kół. Koszt zakupu nowego, wysokiej jakości sprzętu może wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oznacza to, że przed podjęciem decyzji o wyborze modelu należy dokładnie rozważyć dostępne opcje. Dobrze dobrana montażownica pozwoli na wydajną i komfortową pracę.

Urządzenie półautomatyczne czy zautomatyzowane?

Rodzaj sprzętu powinien być pierwszą rzeczą, o której zdecydujesz przed zakupem. W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje zmieniarek do opon: półautomatyczne, ręczne i automatyczne. Są one małe i łatwe w obsłudze, mają niską cenę i prostą konstrukcję. Półautomaty sprawdzają się tam, gdzie koła muszą być często zmieniane. Profesjonalne warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne powinny wybierać wydajne maszyny z pneumatycznie sterowanym ramieniem, automatycznym odchylaniem do tyłu i sterowaniem pedałem.

Jakiego typu opon i felg używać?

Przy wyborze maszyny do montażu kół należy zwrócić uwagę na rodzaj opon i felg, które obsługuje. Zaawansowane technicznie urządzenia poradzą sobie z kołami motocykli, samochodów osobowych i dostawczych. Dwa parametry, wyrażone w calach, tj. mocowanie wewnętrzne i mocowanie zewnętrzne, mówią o tym, jaki typ kół maszyna może obsługiwać. Pierwszy parametr odnosi się do obsługiwanego rozmiaru felg aluminiowych, podczas gdy drugi odnosi się do felg stalowych. Profesjonalne montażownice do kół posiadają przystawkę, która pozwala im na pracę z oponami typu run-flat. Ta charakterystyczna cecha pozwala na szczelne osadzenie opony na feldze, nawet gdy nie ma w niej powietrza. Taka przystawka znacznie ułatwia demontaż opony i zmniejsza ryzyko uszkodzenia felgi.

Inne ważne parametry

Moc siłownika to jeden z najważniejszych parametrów. Siłownik o dużej mocy ułatwia pracę z twardymi oponami. Istotna jest również wysokość i grubość kolumny montażowej. Od jej grubości zależy wytrzymałość urządzenia podczas montażu i demontażu opon. Wysokie kolumny montażowe pozwalają na obsługę kół z dużymi felgami. Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić dostępność części zamiennych, możliwości rozbudowy, a także rodzaj certyfikatów potwierdzających jakość produktu. Kolejnym ważnym parametrem jest cena.

Profesjonalne montażownice do kół mogą znacznie skrócić czas potrzebny na zdjęcie i zamontowanie opony na felgach. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu poprawia się jakość usług warsztatowych, co przekłada się na większe zadowolenie klientów i większe zyski.