Serwis wulkanizacyjny składa się z dwóch podstawowych czynności: montażu i demontażu opon. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w warsztatach samochodowych są automatyczne zmieniacze opon. Są one bardzo przydatne, zwłaszcza przy wymianie ciężkich kół w samochodach ciężarowych, maszynach budowlanych i rolniczych. Jakie są funkcje i zalety nowoczesnych zmieniaczy opon?

Uniwersalna technologia dla warsztatów samochodowych

Istnieją trzy rodzaje zmieniaczy opon: półautomatyczne, ręczne i automatyczne. Wszystkie wyposażone są w mechanizm chroniący felgi przed uszkodzeniem. Niektóre modele są wyposażone w przystawki, które umożliwiają korzystanie z łyżek i są przystosowane do każdego rodzaju opon, nawet niskoprofilowych typu Run Flat. Dzięki temu sklep wulkanizacyjny może być bardziej elastyczny w wykonywaniu zadań. Ważne jest, aby technologia była jak najbardziej elastyczna, zanim zainwestujesz. Maszyna, która jest niezawodna, może obsługiwać wszystkie rodzaje kół. Mechanik musi zadbać o to, aby proces wymiany kół przebiegał sprawnie i nie powodował uszkodzeń felg aluminiowych. Do pomocy w tym procesie monter otrzymuje plastikowe nakładki. Warto je co jakiś czas wymieniać i monitorować ciśnienie w serwisowanym pojeździe. Nowoczesne montażownice posiadają filtr z regulatorem ciśnienia, wałek przesuwny mocowany na ramieniu oraz pierścień na pastę.

Jakie czynniki powinienem wziąć pod uwagę przed zakupem?

Najważniejsze parametry to mocowanie wewnętrzne i zewnętrzne, wartość dopasowania do średnicy i szerokości koła, siła gwoździarki liczona w kilogramach oraz wersja silnika elektrycznego. Te dane techniczne mogą posłużyć do porównania technologii pomiędzy producentami. Nie jest konieczne kupowanie najdroższej montażownicy. Lepiej zaopatrzyć się w zestaw uniwersalny, dostosowany do potrzeb warsztatu. Urządzenia półautomatyczne zapewniają maksymalną kontrolę i bezpieczeństwo. W przypadku robotów zmieniających koła dostępne są dwie prędkości. Pozwala to operatorowi lepiej kontrolować proces, a w niektórych przypadkach przyspiesza wykonanie typowych zadań. Montażownica w warsztacie wulkanizacyjnym działa w połączeniu z wyważarką. Warto rozważyć zakup tych urządzeń w zestawie dwóch sztuk od tego samego producenta, który posiada dobre warunki gwarancyjne.

Możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje

Mechanik powinien określić, czy narzędzie może być rozbudowane o nowe technologie, które są dostępne na rynku. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto rozważyć możliwość rozbudowy. Można również wybrać zmieniarki do opon, które są odpowiednie do opon samochodów ciężarowych, dostawczych lub motocyklowych. Specyfika pracy warsztatu określi, jak duża redukcja kosztów jest możliwa.

Montażownica nie tylko przyspiesza proces wymiany opon, ale także zapewnia właściwe ciśnienie i minimalizuje uszkodzenia felgi. Automatyzacja obsługi opon może przynieść warsztatowi realne zyski i szybko się zwrócić.